Okresní přebor

Vstup do soutěží družstev nám nevyšel

Úvodní kola svých soutěží již odehrálo všech pět našich družstev a je potřeba říci, že se nám vstup vůbec nevydařil a všech pět týmů okusilo na úvod soutěží hořkost porážky. Snad se bude dařit dále, více uvnitř článku (...)

Cíl splněn - céčko ovládlo okresní přebor

Kolo před koncem si céčko mohlo zajistit jistotu vítězství v okresním přeboru, soupeřem nám byl Bohumín, který ze druhého místa na nás ztrácel čtyři body a pro uchování šancí na postup nás musel porazit. Po napsání soupisek jsem zjistil, že za soupeře nenastoupila třetí šachovnice a že ani na zadních deskách nepostavili to nejlepší, co mohli. Na druhé straně jsem já mimo základní sestavu opět postavil Adama Nedělu, který se připravuje na MČR mládeže a Adam opět nezklamal.

Céčko pokračuje v jízdě za postupem, chybí ještě jeden krok

Slovan Havířov C doma opět zvítězil, tentokrát to však s Petrovicemi nebylo zdaleka nic snadného a prohra Interu 2,5:5,5 je možná až příliš krutá. Céčko díky této výhře nadále vede tabulku okresního přeboru s již čtyřbodovým náskokem. Musí tedy získat alespoň bod v dalším kole v Bohumíně či v posledním kole porazit Orlovou a pohár za okresního přeborníka poputuje do Havířova. (...)

Poslední dny na 64 polích

Začátek roku 2015 sebou přinesl také návrat za šachovnice a první víkend byl pro barvy Slovanu Havířov velice úspěšný. Nejprve v sobotu FM Václav Pacl skončil na turnaji v Bílovci na 20. místě s perfem 2250, což je o více než 100 bodů vyšší než jeho rating. V turnaji zdolal mimo jiné GM Roberta Cveka! Výsledky zde.

Následně v neděli céčko bez porážky porazilo v okresním přeboru Orlovou 6,5:1,5 a vzhledem k prohře Bohumína jsme se dostali do čela tabulky. Výsledky zde.

Na konci starého kalendářního roku přišla zajímavá zpráva z krajské soutěže, kde byl potrestán kontumací Baník Havířov, což přineslo béčku dva bonusové body do tabulky. V prvním kole místo remízy 4:4 byl zápas kontumován na 8:0 v náš prospěch. Důvodem kontumace byli špatně označení volní hráči a hosté na soupisce Baníku.

Céčko vítězně, Chotěbuz padla 2,5:5,5

Ve čtvrtém kole okresního přeboru čekala céčko štace v Chotěbuzi. Ze základní osmičky chyběl pouze Petr Melzer, jehož místo zaujal Adam Neděla. Ten rozehrál partii proti elově čtvrtému nejsilnějšímu hráči soupeře velmi dobře. V anglické získal dobrou hru, ale poté nechal svou dámu stát na stejném sloupci jako soupeřova věž a po odtahu jezdce ztratil pěšce a nakonec i celou partii, následně se mu totiž pozice začala sypat mezi prsty. Dle vyjádření většiny hráčů však zahrál partii mnohem lépe než ve třetím kole – jen tak dál.

Vyrovnání nepříznivého stavu zařídil Tonda Siwek, který využil špatně postavené a k tomu ještě nekryté figury soupeře a motivem dvojí úder získal figuru. Do vedení nás dostal Adolf Wertheim, který se po výměně figur dostal do příjemné věžovky, ve které jeho dvojice centrálních pěšců rozhodla. Do dvoubodového vedení jsem dostal tým já, soupeř mi dovolil již v složité pozici postavit černými svého pěšce až na c2, za něj jsem v dalším průběhu získal dva pěšce a soupeř se následně vzdal.

Na 4:1 navyšoval pan Pacl, který v Carokannu obětoval pěšce za mohutný útok, Ruda hru soupeře komentoval slovy „sebevrah“. I přes houževnatou obranu soupeře nakonec naše jednička zvítězila. Na sedmičce pan Nekvapil ve věžové koncovce bez pěšce vyměnil věže a tím podepsal svůj ortel, ale Ruda Kaminský i Roman Červenka stáli lépe. Roman dokázal partii i přes mírné klopýtání v realizaci dovést k celému bodu, to se bohužel nepovedlo Rudovi, ale přesto jsme s přehledem zvítězili 2,5:5,5 a držíme nadále průběžné druhé místo v přeboru za prozatím stoprocentním Bohumínem.

První krok úspěšný, ŠK Karviná C - Slovan Havířov C 2,5:5,5

Vstup do každé soutěže je velmi důležitý, po losování okresního přeboru to platilo dvojnásob. Proti sobě se totiž postavily celky Karviné a Havířova, což v minulé sezóně znamenalo boj o postupovou příčku a letos se opět jednalo o souboj týmů, které pomýšlí na nejvyšší příčky.

Začínáme! Céčko cestuje do Karviné

Nová sezóna již klepe na dveře, jako první ke svému mistrovskému utkání nastoupí céčko, které v okresním přeboru zajíždí na půdu Karviné. Co tým v Karviné čeká si můžete přečíst v tomto článku.

Ohlédnutí za sezónou 4. díl - Rychlovlak "Béčko" nezastavil nikdo

Čtvrtý díl seriálu, ve kterém mapujeme průběh minulé sezóny, nadále stojí v okresním přeboru. Z bojů o sestup se však vydáváme na opačný pól tabulky, kde Slovan Havířov B byl největším aspirantem na postup do krajské soutěže - což se jak všichni víme povedlo s velkým přehledem. Více uvnitř článku ...

Ohlédnutí za sezónou 2. díl - Déčko v okresním přeboru urvalo dvě remízy a nespadlo

Druhý díl série článků, která mapuje průběh letošní sezóny, zastavuje v okresním přeboru, kde letos startovala hned tři naše družstva. V tom papírově nejslabším z nich dostalo velkou šanci mnoho talentovaných mládežníků, kteří měli za úkol hlavně sbírat zkušenosti a zkusit urvat nějaký ten bodík, oboje se podařilo. Pokračování uvnitř článku ...

Jak se šachy nehrají

Po skončení partie může velmi mást výsledek, například za remízou se může skýtat několik variant: Může se jednat o krátkou remízu ze zahájení nebo o dlouhý maratón končící v hluboké koncovce. Může se však také stát, že jedna strana hraje partii velmi dobře a nakonec ji nevyhraje zásluhou malé chybičky nebo je možné také hrát velmi špatně a nakonec přesto získat z partie alespoň půl bodu. Poslední případ krásně demosntruje následující ukázka, u které je k dispozici také krátký komentář na webu Chesstalker (šachová sociální síť). Všem doporučuji, aby se hrou černého neinspirovali, byl to děs.
www.chesstalker.com/cs/j4KMaiCEjsVV

Syndikovat obsah