Nezařazené

V krajské soutěži béčko vymodlilo bod s Karvinou

Před začátkem krajské soutěže se netajíme ambicemi, že bychom s béčkem chtěli atakovat postupovou příčku. Sestavy všech celků však budí respekt a rozhodně je týmu, které o postup budou bojovat, bude hned několik. O náročnosti soutěže jsme se přesvědčili hned v prvním kole.

Před začátkem krajské soutěže se netajíme ambicemi, že bychom s béčkem chtěli atakovat postupovou příčku. Sestavy všech celků však budí respekt a rozhodně je týmu, které o postup budou bojovat, bude hned několik. O náročnosti soutěže jsme se přesvědčili hned v prvním kole.

Ihned po začátku zápasu dostal nabídku remízy Petr Beran, který se však rozhodl ještě pokračovat, ale soupeř na něj vyrukoval s neznámou variantou Slovanské obrany a Petr nakonec druhou nabídku ke smíru přijal. Ještě před koncem této partie se na remíze dohodl Radim Ovesný, který přijal nabídku Martina Sobka. První posun rovnováhy přinesla partie na šestém stole, kde Štefan Szumilo zavěsil černými figurami a poslal nás do mírného vedení.

Vyrovnání si Karviná připravila na poslední šachovnici, kde se snažil dostat z tlaku kapitán Adolf Wertheim mezitahem, ale na ten mu bylo odpovězeno stejnou mincí, ale s mnohem silnějším výsledkem. Na páté šachovnici krátce poté remizoval Tonda Siwek a utkání tak bylo nadále nerozhodné 2,5:2,5.


Pohled do hrací místnosti (autor fotografie: Petr Beran)

Za tohoto stavu se mi (Jozef Valenčík) podařilo utéct z nejhoršího a dosáhnout věžové koncovky, ve které se dalo pokračovat, ale to pouze za ceny rizika a to na obou stranách nebo podepsat remízu opakováním tahů. Měl jsem již odehráno 40 tahů a tak jsem si mohl dovolit více než třicetiminutové čekání, jak se vyvinou ostatní partie.

Tomáš Pavlíček nejprve správně odmítl opakování tahů, ale poté nezahrál včas svůj 40. tah a v dobré pozici mu zbyly pouze oči pro pláč – po této porážce se šance na body zdála naprosto ztracená, na první šachovnici měl totiž zkušený Jaroslav Olšar čistého pěšce k dobru a navíc našemu novému hráči Marcinu Smolkovi stály všechny figurky na posledních dvou řadách.

Za této situace to bylo tedy již skoro jistě 4,5 pro Karvinou a tak mi kapitánem byla povolena remíza, která de facto pečetila naši porážku. Jaké se stalo překvapení, když jsme asi po 40 minutách analýz nahlédly do herny, kde Marcin využil velké snahy svého soupeře a dokázal svého volného pěšce proměnit v dámu, za kterou musel soupeř obětovat figuru a Marcin již zbytek partie zvládl na výbornou, čímž srovnal na 4:4 a zachránil tak bod našemu týmu.

V utkání jsme někde body darovali, někde bylo zase darováno nám a tak je celková remíza 4:4 zřejmě zaslouženou. Vzhledem k vývoji utkání můžeme být za tento bod rádi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nadcházející události