Nezařazené

2. liga F, Garde Calcio Olomouc – Slovan Havířov A 4,5:3,5

Již minulou neděli naše áčko zajíždělo do Olomouce, kde na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého hraje svá domácí utkání tým Garde Calcio Olomouc. Naše družstvo jelo do Olomouce v základní osmičce, ale ani to na domácí nestačilo a prohráli jsme 4,5:3,5.

Již minulou neděli naše áčko zajíždělo do Olomouce, kde na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého hraje svá domácí utkání tým Garde Calcio Olomouc. Naše družstvo jelo do Olomouce v základní osmičce, ale ani to na domácí nestačilo a prohráli jsme 4,5:3,5.

1. šachovnice Sluka Radek – Langner Ladislav
Partie se dohrávala za stavu 4:2 pro domácí. Sluka nabídl remízu, která nešla odmítnout. Láďa měl pěšce méně a dosti bezperspektivní koncovku, takže remízu přijal po dohodě s kapitánem.

Zajímavou šanci měl však ve 22. tahu viz. diagram:


22 … Láďa zahrál De2, jinou možností bylo Sxf2 s dobráním pěšce zpět, 23. Jxf2 – Vxf2, 24. Dd5(e4) kryje g2 – Db6+, 25. Dd4 a po hromadných výměnách vznikne při správné hře remízová pěšcová koncovka. 

2. šachovnice Beil Zdeněk – Zabystrzan Pavel
Pavel Zabystrzan v zahájení získal pěšce, držel ho až do koncovky a korigoval stav na konečných 4,5:3,5. Jak je to jednoduché, když se to umí.

Tohle je pozice, která mě z partie prostě zaujala nejvíc. Pavla jsem ještě 1. e4 neviděl zahrát a to spolu už nějakou dobu soutěže družstev hrajeme.
 
3. šachovnice Cagašík Tomáš – Pacl Václav
V této pozici zahrál Cagašík (vítěz nedávného Open Valašská Bystřice) slabší 17. Je6+ s cílem hrát na výhru, po tomto tahu však začal stát mírně hůře a měl se snažil přejít do nestejných střelců. Pan Pacl jeho hru na výhru perfektně využil a porazil ho. V pozici na diagramu remízu zajišťovalo 17. Se4 – Dh5, 18. Sf3 =
 
4. šachovnice Šobáň Jaroslav – Kubeczka Aleš (komentář Aleš Kubeczka)
 

Byl jsem v téhle pozici připraven pouze na pokračování 8…Sd7 9.Vb1 Ja6 10.b4 Vc8 11.dxc6, tah 8…e5 jsem neznal. První reakce 9.dxe6 e. p. byla ještě správná, ale už spojená se špatnou myšlenkou. Po 9…Sxe6 mělo přijít 10.b3 s obětí kvality, nebo 10.Dd3. Obojí je dobré. Zaslepila mě ale idea obětovat figuru a otevřít si diagonály po 10.Db3 b5 11.Jxb5 cxb5 12.Dxb5. Přecenil jsem tady možnosti své pozice. V partii se stalo 12…Sd7 13.Db3 Jc6 14.c5+ d5. S něčím takovým jsem z dálky počítal, měl jsem naplánováno 15.Sf4, nakonec jsem ale našel jinou, bohužel horší možnost 15.Jg5, která nic nedávala. Po např. 15. Sf4 Da5 16.Je5 Jxe5 17.Sxe5 Sc6 18.Dd3 hlásí stroj něco kolem minus jedna. Byla by to za mě asi nejlepší možnost, ale neslibuje víc než zoufalý boj o remízu s nevelkými šancemi…
 
5. šachovnice Švancara Petr – Szotkowski Jakub
Kuba rozehrál černými svůj oblíbený Volžský gambit a soupeře dostal do velice nepříjemné pozice na diagramu.
Po posledním tahu 16. Sd2 mělo následovat 16… Jxd2 s dalšími Vfb8 a hrozbami Vxb2 a Jxc3. Místo toho Kuba zahrál 16…Vfb8, což sice nevypadá špatně, ale bílý po výměně jezdce na c4 svou pozici stabilizuje a zůstane mu pěšec k dobru a to stačilo k vítězství. 17. Sxc4 – Sxc4, 18. b3 – Sa6, 19. Ja4 – Db5, 20. Sc3
 
6. šachovnice Zapletal Jiří – Langner Jakub
Rozehrála se skandinávská obrana, kde Jakub bílými získal menší prostorovou převahu, v pozici na diagramu zahrál posledním tahem 16. Je4 a po hromadných výměnách dospěla pozice do remízy.

16 … Jxe4, 17. Dxe4 – Jxe5, 18. Sxe5 – Sxe5, 19. dxe5 – Vxd1, 20. Vxd1 – Vd8 =
 
7. šachovnice Fiala Vlastimil – Valenčík Jozef

Tuto pozici po mém posledním tahu 10 … Vd7, jsem měl doma den před partií na šachovnici, soupeřův tah by mě však nenapadl, ani kdybych do šachovnice koukal hodinu. 11. Ja4 – Oběť jsem přijal a to co se dělo za šachovnici si přehrejte. Po téměř vynucených tazích dospěla pozice až do oboustranné časovky, ve které se děly věci. V závěrečné pozici (viz. partie) mi byla nabídnutá remíza a já nebyl schopen na minutě odhadnout, zda je vznikající koncovka lepší, horší nebo remízová. Pravděpodobně byla o chlup lepší.
 
8. šachovnice Trávniček Petr – Kaminský Rudolf

V této pozici je Ruda bílý a po půl hodině hry mu v kapse zazvonil telefon. K tomu chci dodat jenom jedno: V autě Ruda nahlas prohlásil: "Vypnu ten mobil radši už teď, ať na to nezapomenu!" 
 
Utkání tedy skončilo 4,5:3,5 v náš neprospěch, pohled domácích na toto utkání si můžete přečíst na:
http://ssok.chess.cz/zprava.php?id=422
Partie jsou ke stažení pod článkem.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nadcházející události