Nezařazené

Memoriál Karla Osmančíka a Open Valašská Bystřice 2011

25. ročník Memoriálu Karla Osmančíka

Včera se v Dolním Benešově konal 25. ročník Memoriálu Karla Osmančíka. Náš oddíl reprezentovalo kvarteto Melzer Petr, Melzer Patrik, Valenčík Jozef a Valenčíková Sandra. Turnaje se zúčastnil jeden velmistr, pět mezinárodních mistrů a sedm fide mistrů. Nejvýše nasazeným byl GM Robert Cvek (2539) hájící barvy 1. Novoborského šachového klubu. Z našich jsem byl nejvýše nasazeným já, následován Patrikem (28. nasazený, respektive 33.)

Turnaj byl velice vyrovnaný a možná trochu překvapivě před posledním kolem vedl s půl bodovým náskokem IM Jasný. V posledním kole, ho však čekal na prvním stole černými figurami GM Cvek a průběžně vedoucí hráč kapituloval. Vítězství si tak připsal na pomocné hodnocení IM Plát, který v poslední době hraje opravdu perfektně a dobře to vystihuje odkaz na jeho profilu na sociální síti:
„4. turnaj v záři a 4. vítězství:)“

Z našich skončil nejlépe Patrik Melzer s 5,5 body a dosáhl performance 1916. Dostal cenu za 2. místo v kategorii U16. Potkal dva silnější soupeře a to Petra Kičmera a prvního nasazeného GM Cveka, s oběma bohužel prohrál. I když podle jeho slov, s Cvekem to byla rovná věžovka po dvou pěšcích, ale prohrál na čas.

Já jsem uhrál 4,5 bodů, což stačilo na performance 1864. Většinou bych si z toho nic nedělal a šel dál, ale problém je v tom, že já opravdu na takové elo hrál. Moje hra byla pomalá a špatná. Ze zahájení jsem nic nezískal, spíš jsem stál hůře. Poté jsem se protrápil střední hrou, kde jsem se snažil opravit to, co jsem v zahájení pokazil a to se mi většinou nedařilo. To nemluvím o tom, že i když jsem někdy něco spočítal, tak až po tahu jsem si uvědomil, že jsem spočítal jenom jednu variantu a soupeř v prvním tahu může zahrát úplně něco jiného, ale ten tah mě samozřejmě ani nenapadl. Za turnaj jsem potkal jednoho silnějšího soupeře a to ve 3. kolem IM Jasného, který mě pozičně přehrál v sicilské.

Petr Melzer uhrál 4 body s performance 1610, svůj výkon hodnotil slovy: „Ještě, že v turnaji hráli i děti, které jsem byl schopen porazit.“ Panu Melzerovi bych chtěl ještě jednou poděkovat za odvoz domů, na turnaj jsem totiž jel vlakem (Sandra chtěla jet na výlet). Nejsilnější soupeř, kterého pan Melzer potkal, byl FM Malík v prvním kole.

Sandra uhrála 2,5 bodů, což není teda žádná pecka, ale když jsem ji po 4. kole řekl, ať se pořádně soustředí a kontroluje, co soupeř dalším tahem zamýšlí, tak to najednou šlo. V jedné partii s hráčem 1484 perfektně vyhrála remízovou koncovku, aby ji pak následně při přechodu do pěšcové koncovky zrychleným tahem pokazila a remizovala (měla sice jenom minutu a půl, ale i tak to zamrzelo).

Celkově si myslím, že nikdo z nás nebyl se svým výkonem spokojený na 100 %. Já třeba ani na 30, ale to je jiná kapitola. Turnaj to byl velice příjemný a pochvala patří pořadatelům za perfektní organizaci turnaje, ve kterém startovalo 135 hráčů a vše proběhlo bez problému a to nemluvím o dobře vybaveném bufetu. Prostě turnaj jak má být!

Celkové pořadí:
1. IM Plát
2. IM Jasný
3. GM Cvek

Valašská Bystřice 2011
Petr Beran se zúčastnil turnaje ve Valašské Bystřici, který se konal od 10. 9. do 19. 9. Petr si tak zopakoval svoji účast z roku 2010. Rozjezd turnaje byl pomalejší, ale v závěru to už vypadalo na boj o ceny. Porážka v posledním kole s 5. nasazeným Baláčkem však znamenal pád v pořadí na konečnou 19. příčku. Petr však zůstal v turnaji v podstatě na svém a přibližně uhájil své nasazení. Jeho performance dosáhla 2054 bodů a remíza s 3. nasazeným FM Obšívačem černými figurami zanechává příjemný dojem z výsledku.