Nezařazené

Povelikonoční šachový turnaj mládeže 2013

Ve středu 3. dubna uspořádal TJ Slovan Havířov ve spolupráci se SVČ Asterix Povelikonoční šachový turnaj pro mládež z havířovských základních škol. Turnaj měl plánovaný začátek v 14:00 a přesně v tuto dobu jsem jako hlavní rozhodčí turnaj i zahájil. Prezentovalo se celkem 21 dětí z celkem třinácti havířovských škol. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol 2×15 minut. V turnaji startovalo několik velmi zkušených hráčů, ze kterých je valná většina registrovaná ve Slovanu nebo v Baníku Havířov. Mimo tyto dva kluby si turnaj vyzkoušeli i dva šachisté „amatéři“, kteří to v turnaji neměli vůbec snadné, ale poprali se s tím dobře.

Celkově se po skončení turnaje vyhlásili dvě kategorie. V kategorii mladších startovaly děti narozené v roce 2002 a mladší, v té starší poté bojovali hráči ročníku 1996 – 2001. Na závěr turnaje dostali nejlepší tři v každé kategorii medaili, diplom a sladkou odměnu. Kromě toho byl odměněn medailí a diplomem i skokan turnaje, kterým byl vyhlášen nejmladší hráč Petr Nezval (ročník nar. 2006), který již měsíc trénuje ve Slovanu.  Kromě medailistů se dočkal sladké odměny každý, kdo vydržel až do samotného vyhlášení (zůstali všichni :)).

Samotné výsledky turnaje byli velmi vyrovnané hlavně v kategorii mladších, kde o medailovém umístění rozhodovalo pomocné hodnocení. Celkovým vítězem turnaje se stal Richard Funiok, který turnaj ovládl suverénním způsobem. Získal sedm bodů ze sedmi možných a vyhrál tak i kategorii starších žáků. Na druhém místě skončil také člen Baníku Havířov Nowak Ondřej, který uhrál šest bodů a prohrál pouze s vítězem. Třetí místo už patřilo Jiřímu Nezvalovi, který na turnaji reprezentoval Gymnázium Komenského, jinak je však členem Slovanu Havířov. Pouze o pomocné hodnocení skončilo celkově čtvrtý Jiří Slovioček, který také uhrál pět bodů a velmi příjemně mě tím překvapil.

Kategorie mladších žáků ovládl Slovan Havířov. Celkovým vítězem se stal Adam Neděla ze ZŠ Žákovská, před Jiřím Havlíčkem ze ZŠ Gen. Svobody a na třetím místě skončil Ríša Korbel ze ZŠ Životice, všichni medailisté měli čtyři body. Pouze bramborová medaile zbyla na Filipa Nezvala, který měl sice stejně bodů jako první tři, ale doplatil na nejhorší pomocné hodnocení.
Turnaj se nám velmi vydařil i díky spolupráci se SVČ a já již nyní mohu naznačit, že v načaté spolupráci budeme pokračovat i příští školní rok, kdy se s největší pravděpodobností rozehraje víceturnajová grand prix pro havířovské základní školy.