Nezařazené

Rapid 4členných družstev a 1. turnaj ligy měst mládeže

Prodloužený víkend od 28. do 30. září přinesl hned dva turnaje, kterých se zúčastnili hráči Slovanu Havířov. Nejdříve se v prostorách restaurace u Šimaly konal otevřený krajský a okresní přebor 4členných družstev. Slovan Havířov postavil jedno klasické družstvo a další členové si zahráli v družstvu s označením Mix. Áčko bylo nasazené jako číslo 8 a ve složení Patrik Melzer, Ruda Kaminský, Aleš Kubeczka a Jozef Valenčík skončilo na slušném 6. místě. Výkon sice nebyl nijak oslnivý, ale vzhledem k povedenému finiši se tým vyhoupl na přední místa. Celkové šesté místo stačilo na 5. příčku v kraji a 2. místo v okrese!

Původně jsem měl v plánu rozpitvat počínání rozhodčího Špiříka, ale to nechám raději plavat – každopádně se v turnaji objevilo několik situací, které rozhodčí úplně nezvládl. Vrcholem byl podán protest (oprávněný) ze strany SK Slavia Orlová, ale námitková komise dospěla k rozhodnutí, že rozhodčí má poslední slovo a nikdo (ani námitková komise) ho nemůže změnit!

Nyní zpět k turnaji. Ten vyhrál tým z Opavy, před Porubou a Karvinou. Pro náš oddíl může být potěšující, že přeskočil týmy Baníku Havířov i Orlové a tím získal cenu za 2. místo v okresním přeboru. Družstvo Mixu, za které nastoupili Roman Červenka, Petr Melzer a od 4. kola i předseda Jiří Kála skončilo celkově na 13. místě.  Turnaj se mohl pyšnit statutem mezinárodní, protože na čtvrté příčce skončil výběr slovenské Čadce.

Tímto pátečním turnajem však šachový víkend nekončil. V nedělí 30. září totiž hned osm mladých šachistů vyjelo na 1. turnaj ligy měst do polského Rybníka. Liga měst se již mnoho let hraje systémem dvou skupin (A – 24 nejlepších, B – ostatní šachisté). Ve skupině A jsme měli zastoupení v Patriku Melzerovi, který ziskem 6,5 bodů ze 7 partií turnaj suverénně ovládl!
Ve skupině B jsme měli dalších sedm hráčů, což je po delší odmlce super počet a to ještě někteří zůstali doma, takže příště nás může být ještě víc. Pro některé naděje se jednalo o vůbec první turnaj a i proto je třeba jejich počínání brát s velkou rezervou.

Nejlepšího umístění ve skupině B dosáhl Ríša Korbel, který po úvodních dvou porážkách dokázal vyhrát všechny zbývající partie a ziskem 7 bodů z 9 partií skončil jen o pomocné hodnocení na 4. příčce. Dalším výborným výsledkem se prezentoval Jirka Nezval, který vybojoval 5 bodů a skončil na 16. příčce ze 43 hráčů. Tito dva již objížděli pár turnajů i v loňském roce a jejich výsledek hodnotím velice kladně, za půl roku šachového výcviku jsme schopni bojovat s nejlepšími mládežníky v jejich kategorii a to je skvělá zpráva!

Další mladé naděje jely na svůj vůbec první turnaj, tři body z nováčků vybojoval Ondra Řihošek, Jirka Havlíček a Adam Neděla, dva body získal Danek Jonšta a bodík a půl Florián Michna. Někteří z nich jsou ročníky narození 2005 a celou šachovou dráhu tak mají teprve před sebou.

Výsledky 4členná družstva: chess-results.com/tnr81898.aspx