Nezařazené

Extraliga dorostu – dohrána základní část

Nebyly to pouze družstva v okresním přeboru, která tento víkend nastoupila ke svým zápasům. Již v sobotu jsem odjel jako vedoucí týmu na závěrečná dvě kola východní části Extraligy dorostu. Sestava byla opět oslabená o jednoho koně a tím byl tentokrát Jakub Szotkowski, který startoval na turnaji v Polsku. 

Extraliga dorostu se hraje systémem Východ – Západ a poté se pokračuje ve dvou finálových osmičkách. Z každé osmičlenné skupiny postoupí do finále A první čtyři týmy, do finále B (souboj o udržení) poté zbývající čtyři. Nám bylo víceméně jasné již před zápasy, že nás letos čeká právě boj ve finále B, ale stále nebylo jasné, zda právě body z této soboty nebudou důležité v boji o záchranu.
 

Nebyly to pouze družstva v okresním přeboru, která tento víkend nastoupila ke svým zápasům. Již v sobotu jsem odjel jako vedoucí týmu na závěrečná dvě kola východní části Extraligy dorostu. Sestava byla opět oslabená o jednoho koně a tím byl tentokrát Jakub Szotkowski, který startoval na turnaji v Polsku. 

Extraliga dorostu se hraje systémem Východ – Západ a poté se pokračuje ve dvou finálových osmičkách. Z každé osmičlenné skupiny postoupí do finále A první čtyři týmy, do finále B (souboj o udržení) poté zbývající čtyři. Nám bylo víceméně jasné již před zápasy, že nás letos čeká právě boj ve finále B, ale stále nebylo jasné, zda právě body z této soboty nebudou důležité v boji o záchranu.
 

Čtveřice týmů (Lokomotiva Brno, BŠŠ Frýdek-Místek, Slovan Havířov a pořádající SK Slavia Orlová) sehrála poslední dvě kola právě v herně Orlové. V dopoledním utkání naši hráči změřili síly s celkem Frýdku-Místku a nevedli si vůbec špatně. Bylo v podstatě otázkou času, kdy soupeř zaútočí na posledních čtyřech šachovnicích a získá tam povinné body, převaha ela, zkušeností i herní vyspělosti byla jednoznačně na straně soupeře a my mohli jenom doufat v nějaký půlbodík. To se však nestalo, i když minimálně Ríša Korbel měl v jeden moment velmi zajímavou, ale také hodně složitou pozici s těžkými figurami a nestejnými střelci – chtělo to zavřít oči a zkusit zaútočit, jenže místo toho přišla výměna těžkých figur a po ztrátě několika pěšců bylo rozhodnuto. 
Souboj se tak odehrával hlavně na prvních dvou šachovnicích, kde Viktor Gažík v dračí sicilské přechytračil soupeře a vyhrál, na první desce poté došlo v remízové jezdcové koncovce k podepsání smíru mezi Patrikem Melzerem a Michaelem Kubíkem – celkově tedy TJ Slovan Havířov – BŠŠ Frýdek-Místek 1,5:4,5.
 
Ve vedlejším sále probíhal přímý souboj o postup do finálové skupiny A mezi Orlovou a Brnem, z tohoto souboje vyšel nakonec vítězné brněnský celek, je však třeba říci, že na šachovnicích to v jede moment vypadalo na jasnou převahu Orlové.
 
Po krátké pauze a obědě přišla na řadu odpolední partie, v té jsme narazili na Brno, které nám opět nedalo nejmenší šanci na zadních deskách a celkem rychle se ujalo vedení 4:0. Bohužel dobře rozehranou partii nezvládl Viktor Gažík, který prohrál s Adamem Dvořákem, ostudnou šestku odvrátil alespoň Patrik Melzer, který sebral Benediktu Hofírkovi dva pěšce a po odvrácení útočných šancí slavil vítězství. Celkově tedy ŠK Lokomotiva Brno – TJ Slovan Havířov 5:1.
 
Ve východní části Extraligy dorostu náš tým obsadil 7. příčku, s bilancí jedné výhry, jedné remízy a pěti porážek. Do souboje o udržení (sestoupí čtyři týmy z osmi) si náš celek odnáší všechny čtyři body za remízu se ŠK Duras BVK – Královo Pole a výhrou s 2222 ŠK Polabiny B. Souboj o záchranu tak bude jistě zajímavý.
Ve finále extraligy se utkáme s týmy Sokolu Klatov, Deska Liberec, TJ Štefanydesu Polička a s Klubem šachistů z Říčan 1925. Šance na udržení extraligy stále žije, nebude to sice nic jednoduchého, ale v západní skupině jsou jistě týmy, které můžeme porazit.
 
Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům za výbornou reprezentaci šachového oddílu, vzorné chování a disciplínu. Jiřímu Korbelovi a panu Igoru Gažíkovi za doprovod a odvoz na tuto akci.
 
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nadcházející události